Młodzież na teatralnych deskach

Już po raz czwarty turkowska młodzież ma okazję pokazać swój talent na scenie. Od poniedziałku trwa Akademia Letnich Spotkań Artystycznych, a w jej ramach warsztaty teatralne. Pod okiem Marii i Jacka Sulkowskich oraz aktorów z kaliskiego teatru ćwiczą, krzyczą, odgrywają etiudy. Jednak tym roku organizatorzy wprowadzili nieco innowacji...

Zajęcia odbywają się codziennie, przez pierwszą połowę sierpnia w budynku „Przystani”. W tym czasie grupa przygotowuje się do spektaklu pt. „Dzień Bitwy”, który będzie wspólnym dziełem artystów ze wszystkich warsztatów. Motywem przewodnim jest tolerancja.

- Warsztaty dla samych spotkań na scenie nie były tym, czego oczekiwaliśmy. Chcieliśmy mieć jakiś wspólny cel, dlatego zdecydowaliśmy, że będziemy współtworzyć spektakl na zakończenie festiwalu - wyjaśnia Maria Sulkowska, instruktorka. - Poza tym, wraz z mężem kochamy teatr, spełniamy się przez „Przystań”. Jest to dla nas przyjemność móc poświęcić nasz czas młodzieży – dodaje Sulkowska.

Większość uczestników dobrze zna klimat sali przy Browarnej 13. Brali oni już udział we wcześniejszych edycjach Akademii (wcześniej SCABB). Niektórzy z nich od samego początku, czyli od 2010 roku. Są też nowi chętni, kórzy przyszli, jak sami mówią, zachęceni opinią innych o festiwalu.

Niezależnie od tego, czy interesuje nas teatr, czy też sztuka nie odgrywa w naszym życiu znaczącej roli – życzmy powodzenia młodym aktorom. Wraz z redakcją Warsztatów Przystani wrócimy do nich za tydzień po to, by zapytać o samopoczucie przed „Dniem Bitwy”.

Dawid Kaźmierczak
Warsztaty Dziennikarskie Przystani